Capitolele 11,12 și 13 din Anexa Hotărârii Sinodale din 16/29.12.2021

Capitolul XI. Încălcări ale hotărârilor sinodale de IPS Vlasie

Prin nerecunoașterea protopopiatelor, IPS Vlasie a încălcat următoarele:

• Proces Verbal nr. 26 din 08/21.02.2004 (punctul 2);
  • Proces Verbal din 21.08.2013 (punctul 3);
  • Hotărâre Sinodală nr. 113 din 29.05/11.06.2014 (punctul 3).

Prin nerecunoașterea eparhiilor, IPS Vlasie a încălcat următoarele:

• Proces Verbal din 21.08.2013 (punctul 1);
  • Hotărâre Sinodală nr. 113 din 29.05/11.06.2014 (punctul 3);
  • Hotărâre Sinodală din 23.05.2015 (punctul 3).

Alte hotărâri încălcate:

• Hotărâre Sinodală nr. 189 din 31.12.2019 (referitoare la Ieromonahul Pangratie);
  • Hotărâre Testamentară din 15/28.06.2013 (emisă de PS Demosten) – Document Doveditor nr. 29.

Capitolul XII. Canoane încălcate de IPS Vlasie

IPS Vlasie a încălcat Canoanele 34 Apostolic și 9 Antiohian, prin:

• Decizia de desființare a protopopiatelor;
  • Nerecunoașterea apartenenței Parohiei Boroaia la Protopopiatul Fălticeni;
  • Nerecunoașterea hotărârilor sinodale, cu privire la înființarea eparhiilor;
  • Oprirea de slujbă a PS Glicherie fără consultarea Sfântului Sinod;
  • Anularea de unul singur a hotărârii sinodale, cu privire la repunerea în treapta de slujitor al altarului, a Ieromonahului Pangratie Coroi, și emiterea de unul singur a altui document contrar hotărârii sinodale menționate.

IPS Vlasie încalcă Canoanele 58 Apostolic și 79 din Cartagina, prin:

• Absența îndelungată din sediul mitropoliei;
  • Anularea ședințelor anuale cu preoții, pe o perioadă lungă de timp (aproximativ 10 ani).

IPS Vlasie încalcă canoanele 3 – Sinod I, 5 – Sinod VI și 18 –Sinod VII, prin:

• Refuzul de a locui în Mănăstirea Slătioara împreună cu obștea, în favoarea conviețuirii sale împreună cu schim. Rafaela la apartamentul din Fălticeni.

IPS Vlasie încalcă Canonul 80 – Sinod VI, prin:

• Lipsa din Mănăstirea Slătioara pe perioadă îndelungată.

IPS Vlasie încalcă Canonul 16 – Sinod I-II, prin:

• Absența din Mănăstirea Slătioara pe perioada iunie – decembrie 2021 (6 luni).

Capitolul XIII. Cugetări, exprimări și acțiuni suspecte de erezie ale IPS Vlasie

• Comunicat 2020, în care cere supunerea față de toate deciziile și legile conducerii țării, cu privire la așa-zisa pandemie, chiar dacă acestea contravin învățăturii și practicii bisericești. Acest comunicat este supect de erezia serghianismului.
  • Scrisoare către PS Episcop Glicherie din 11.03.2021, în care IPS afirmă că “...eu am format sinodul și eu sunt sinodul”. Această afimație este suspectă de erezia papistășească, aducându-ne aminte de infailibilitatea papei, primatul papal și conducerea Bisericii în chip monarhic, și nu sinodal. Aceste practici sunt specifice Bisericii Catolice, și nu Bisericii Ortodoxe. În Ortodoxie, Biserica se conduce în chip sinodal, cu mărturisirea că Duhul Sfânt lucrează în Sfântul Sinod. Nerecunoașterea hotărârilor sinodale, înseamnă nerecunoașterea lucrării Duhului Sfânt în Sfântul Sinod.
  • Discursul de pe Facebook, în care IPS Vlasie afirmă că episcopii sunt afiliați unor organizații oculte, afimație ce se răsfrânge asupra întregii noastre Biserici, făcând-o suspectă de erezie. Acuzarea de erezie a unei Biserici dreptslăvitoare aruncă acuzatorul în erezie, mai ales că, acuzatorul face parte din aceeași Biserică.
  • IPS Vlasie colaborarează și se sfătuiește cu persoane care nu fac parte din Biserica noastră, ci din Biserici atinse de erezia ecumenismului. Datorită acestei colaborări, IPS Vlasie este suspectat de împărtășirea aceleiași erezii.

Toate evenimentele nefaste din decursul anilor, toate încălcările de canoane și hotărâri sinodale, inactivitatea IPS Vlasie, în ceea ce privește grija față de credincioșii pe care ar fi trebuit să îi păstorească, precum și colaborarea cu persoanele dubioase din anturajul înaltpreasfinției sale, au dus în mod inevitabil la decizia de suspendare a sa din funcție, decizie ce se găsește în Hotărârea Sinodală nr. 17 din 16/29.12.2021.

Textul canoanelor amintite mai sus îl puteți regăsi în articolul acesta.

Acestea au fost ultimele capitolele din anexa hotărârii sinodaledin 16/29.12.2021. Nădăjduim că v-au fost de folos și că v-auadus un pic de lumină în cazul în care ați fost debusolați desituația actuală. Am vrea să rămâneți cu câteva idei simple pe mai departe, dar totodată, fundamentale și anume:

• Misiunea omului pe pământ nu se termină odată cu decăderea dintr-o funcție temporară;
  • În general, e greu să te lepezi de un lucru(funcție, în acest caz), dacă ai o iubire pătimașă față de acesta;
  • Mânia întunecă mintea omului(ca orice patimă în general), o face să devină irațională;
  • Biserica se conduce în chip sinodal, cu mărturisirea că Duhul Sfânt lucrează în Sfântul Sinod;
  • Neascultarea față de forul deciozional al unei Biserici (Sfântul Sinod) atrage după sine aplicarea anumitor canoane, nu din faptul că cineva ar avea ceva cu cel care nu se supune acestuia, ci din faptul că rânduiala și bunul mers al Bisericii sunt periclicitate/puse în pericol de către cel rău-făptuitor;
  • Continuitatea apostolică a unei Biserici se transmite prin episcopi în general și nu doar prin arhiepiscopul/mitropolitul/patriarhul unei Biserici;
  • Dragostea și responsabilitatea față de Dumnezeu și Biserica Sa sunt prioritare când vine vorba de iubirea și respectul pe care le acordăm unui slujitor;
  • Asumarea învățăturilor Bisericii și respectarea acestora nu este un lucru de care să fim iresponabili sau să le luăm în râs, ci trebuie să fim cu luare aminte și cu frică față de Dumnezeu când discutăm aceste subiecte. În acest sens, vom reveni cu un articol ulterior, pentru a vă întări în credință și pentru a vă demonstra că Sfântul Ierarh Glicherie ne ascultă rugăciunile și ne este sprijin în aceste vremuri tulburi cu care ne confruntăm.